Snadná montáž nábytku svépomocí: 8 tipů pro rychlé sestavení.
Zakoupili jste si nový nábytek v demontu a čeká vás jeho montáž? Pro jednoho je skládání nábytku zábava, pro druhého zase výzva. S našimi jednoduchými tipy a triky zvládnete sestavení rychle a bez stresu. Připravili jsme si pro vás 8 krátkých tipů jak sestavit nábytek rychle a bez komplikací. Tak vzhůru do montáže!
Připravte si prostor pro montáž jednotlivých dílů
Než začnete, ujistěte se, že máte v místnosti dostatek prostoru na práci i jednotlivé díly. Vyprázdněte prostor, kde budete nábytek sestavovat, a rozložte si díly z krabic na podlahu.Tím získáte lepší přehled o všech součástech., které následně uvidíte v návodu.
Zkontrolujte obsah balení
Důkladně zkontrolujte obsah balení krabice. V případě, že jste nový nábytek obdrželi ve více krabicích, zkontrolujte každou z nich samostatně. Ubezpečíte se tak, že máte všechny díly a zároveň nedojde k nechtěné záměně dílů z jiné krabice.
Co je nutné zkontrolovat?
- všechny jednotlivé díly, které naleznete označené v montážním návodu
- spojovací materiál jako šroubky, spojovací kolíky, hřebíčky, případně úchytky nebo hmoždinky
Postupujte podle návodu
I když se na první pohled může zdát, že návod nebudete potřebovat, doporučujeme držet se jednotlivých kroků v něm obsažených. V opačném případě můžete v závěru montáže zjistit, že jste vynechali krok, kvůli kterému musíte některé díly demontovat a opět nasadit.
Součástí každého balení je montážní návod. Pokud se nábytek skládá z více kusů, kupříkladu větší skříň, montážní návod naleznete v některé z krabic. Typicky se nachází v krabici se spojovacím materiálem.
Používejte správné nářadí
Většina nábytku sestavovaného svépomocí nevyžaduje žádné speciální nářadí. Bohatě vám postačí to, které již máte doma.
Jaké nářadí k montáži nábytku budu potřebovat?
- šroubovák nebo aku šroubovák
- kladivo včetně gumové násadky, nebo samostatné kladivo a gumovou paličku
- imbusový klíč
- vodováhu
Při zavěšování polic, nebo částí nábytku, které je potřeba kotvit do stěny budete potřebovat také vrtačku do zdi.
Používání správného nářadí vám ušetří čas a zabrání poškození nábytku.
Přizvěte si pomoc
Při montáži většího nebo složitějšího nábytku si pozvěte někoho na pomoc. Dvě ruce navíc se hodí, zejména při manipulaci s těžšími díly.
Pravidelně kontrolujte stabilitu a rovinu
Jakmile máte základní konstrukci hotovou, pravidelně kontrolujte celkovou stabilitu a rovnost nábytku za pomoci vodní váhy. To vám umožní včas upravit případné nerovnosti a nesprávně dotažené šrouby.
Neuspěchejte finální kroky
V závěru montáže věnujte pozornost finálním úpravám, jako je dodatečná kontrola a utažení všech šroubů, připevnění krytek spojovacího kování či zkontrolování, zda správně sedí všechny šuplíky v pojezdech a panty pevně drží dvířka.
Správně provedená a dokončená montáž je klíčem k dlouhé životnosti nábytku.
Ukliďte pracovní prostor
Po dokončení montáže nezapomeňte uklidit pracovní prostor a zbavit se všech obalů či zbytkového materiálu. Budete se tak ihned moci těšit z nového kousku ve vašem interiéru.
Pokud vám zbyly šroubky, krytky nebo matičky, ale jste si jisti, že máte vše správně, nemusíte se obávat. Některé části spojovacího materiálu jsou v balení obsaženy vícekrát a slouží jako náhradní. Nezapomeňte si je proto uschovat pro budoucí použití.
Dostali jste se s námi až na konec článku jak na montáž nábytku svépomocí. Věříme, že díky těmto tipům bude sestavení vašeho nového nábytku hračka. Pokud narazíte při montáži na problém, který vám brání v úspěšném dokončení montáže, neváhejte se na nás obrátit.