Proč nespat na levém boku? Jaká poloha při spánku je nejvhodnější?
Kvalitní spánek je základní kámen mnoha našich pocitů, které se budou odehrávat následující den. Má vliv na produktivitu, regeneraci i celkovou náladu. Průměrný spánek, jak jsme již zmínili v našem článku jak vybrat matraci (odkaz) nám zabere až 1/3 života. Proto je důležité nezanedbávat také to, v jaké poloze v noci spíme.
V tomto článku si společně projdeme výhody a nevýhody spánku na levém boku. Pojďme si jednotlivé pro a proti shrnout níže.
Proč nespat na levé straně
Tlak na některé orgány
Na určité orgány je při spánku na levém boku vyvíjen větší tlak. Tomuto lze zabránit spánkem na zádech či pravém boku. Mezi orgány, na které je vyvíjen větší tlak při spánku na levém boku patří především: žaludek a střeva, nebo plicní laloky.
- Tlak na žaludek a střeva: Spánek na levém boku zvyšuje tlak na žaludek a také střeva, což může mít za následek zažívací potíže či potíže s pálením žáhy.
- Tlak na plicní laloky: Pokud spíte na levém boku, může se lehce snížit objem plicních laloků a tím i průtok vzduchu. V případě, že trpíte dýchacími problémy, nemusí pro vás být spánek na levém boku nejlepší.
Pálení žáhy
Pokud trpíte na pálení žáhy, či vás tento problém pouze čas od času trápí a to především při spánku či ráno, jakmile se probudíte, může se jednat o následek pro vás nevhodné polohy spánku. Zkuste namísto toho pár dní spát na levém boku a sledovat, zda vás přestane žáha pálit, nebo se pálení minimalizuje.
TIP: Pro spánek na boku se skvěle hodí anatomické polštáře. Podívejte se na naši nabídku anatomických polštářů různých velikostí zde.
Proč spát na levém boku
Těhotenství
U těhotných žen lékaři často doporučují spát na levém boku. V tomto případě se jedná o vhodnou radu z toho důvodu, že spánek na levém boku v těhotenství může zlepšit průtok krve do placenty a také snížit tlak na pánevních cévách. Tyto faktory mají pozitivní vliv nejen na celé těhotenství, ale také na plod samotný.
Snížení tlaku na srdce a srdeční rytmus
Spánek na levém boku může mít několik pozitivních dopadů na kardiovaskulární zdraví a správný srdeční rytmus.
- Při spaní na levém boku je vyvíjen menší tlak na srdce a aortu, což napomáhá správnému krevnímu oběhu.
- Některé studie dokonce naznačují, že při spánku na levém boku byly zaznamenány nižší tepové frekvence.
Je potřeba pro spánek na boku vhodně zvolit matraci?
Samozřejmě. Kvalita a schopnost matrace přizpůsobit se vaší spánkové poloze hraje důležitou roli, ať už spíte na boku či na zádech. Matrace by v tomto případě měla přirozeně kopírovat tvar vaší páteře pro pohodlný a ničím nerušený spánek.
S výběrem matrace vám může pomoci náš článek jak vybrat matraci (odkaz), nebo nás můžete kontaktovat i navštívit osobně na naší prodejně.
I když tedy nelze naprosto jednoznačně říci, zda je lepší spánek na levém boku, nebo spánek na pravém boku, věříme, že jsme vám pomohli alespoň v krátkosti nastínit problematiku spánku na boku se všemi jeho výhodami i nevýhodami.