5 rychlých tipů jak prodloužit životnost matrace
Matrace hraje naprosto klíčovou roli v kvalitě našeho spánku. Je proto třeba nejen myslet na to, jak vybrat správnou matraci, ale také jak se o matraci starat. Pravidelnou péčí totiž nejen zajistíme delší životnost naší matraci, ale také pro sebe zajistíme kvalitnější a pohodlnější spánek.
V následujících několika řádcích jsme pro vás připravili 5 rychlých tipů k prodloužení životnosti vaší matrace.
- Kvalitní rošt či podklad je základ
Vybranou matraci je důležité umístit na správně zvolený podklad či podložku. Matrace by totiž měla přirozeně ventilovat vzduch, čemuž napomůže právě vhodně zvolený podklad, rošt či matrace samotná. Nezapomínejte proto před koupí matrace zkontrolovat či zkonzultovat, jak bude matrace umístěna v posteli.
V opačném případě může dojít k deformaci matrace například vlivem nevhodně zvolené matrace v kombinaci s polohovacím roštem, nebo příliš velkými mezerami mezi jednotlivými lamelami postelového roštu.
- Pravidelné otáčení matrace
Každá matrace se časem proleží. Pokud ale chcete tento jev co nejvíce oddálit či minimalizovat, doporučujeme matraci v pravidelných intervalech otáčet.
Matraci otáčejte tak, abyste vždy prostřídali 4 různé pozice umístění matrace na posteli během 1 roku. Pokud máte oboustrannou matraci, která nedovolí převrácení matrace spodní stranou vzhůru, nebo je pro vás druhá strana matrace nepohodlná, postupujte pouze podle bodu č.1 a č.2, jen s dvojnásobnou frekvencí.
1. Matraci máme od prvního dne umístěnou na posteli tak, že hlavovou část matrace máme u čela postele či položeného polštáře. Toto umístění můžeme považovat za výchozí a matraci necháme takto umístěnou cca 4-5 měsíců.
2. Další otočení provedeme tak, že celou matraci na lůžku otočíme ve směru (nebo proti směru) hodinových ručiček o 180 stupňů tak, aby nyní byla hlavová část matrace ve spodní části postele a naopak ta část, kde jsme až doposud měli umístěné nohy bude u čela postele / u polštáře. Takto necháme matraci opět 4-5 měsíců, než ji znovu otočíme.
3. Pokud nám to naše matrace či komfort dovolí a můžeme ji otočit také spodní stranou nahoru, za dalších 4-5 měsíců matraci překlopíme na posteli tak, aby horní strana matrace, na které jsme doposud spali ležela na roštu či pevném podkladu postele. Nyní máme opět strany rozdělené na část hlavovou, kde budeme mít polštář a spodní část matrace, kde budeme mít nohy.
4. Poslední fází celého procesu je otočení matrace ve směru (nebo proti směru) hodinových ručiček o 180 stupňů tak, aby byla nyní hlavová část matrace ve spodní části postele (stejně jako u bodu č.2) a naopak ta část, kde jsme až doposud měli umístěné nohy bude u čela postele / u polštáře. Takto necháme matraci opět 4-5 měsíců, než budeme postupovat znovu od bodu č.1.
- Čištění matrace a praní potahu
V případě čištění potahu matrace je důležité postupovat dle návodu k matraci nebo dle štítku k údržbě, který bývá našitý na potahu matrace.
Matracové potahy bývají zpravidla pratelné v běžné pračce, nejčastěji na 30, 40 nebo 60 stupňů. Tento údaj je nutné vždy překontrolovat, aby nedošlo při praní ke sražení potahu.
Některé potahy ale z matrace sejmout nejdou, nebo jsou určeny pouze k ručnímu praní či chemickému čistění. Zde je nutné opět dodržovat pokyny k čištění, aby nedošlo k poškození potahu matrace.
- Ložnici dostatečně vyvětrejte
Nezapomínejte také na pravidelné větrání v ložnici, nebo místnosti, ve které spíte. Místnost doporučujeme vyvětrat každý den z důvodu výměny vzduchu a snížení míry vhodného prostřední pro tvorbu roztočů a dalších nežádoucích organismů.
V zimních měsících postačí kratší a intenzivní větrání, naopak v létě nechávejte okna otevřená delší dobu.
- Vrchní matrace nebo matracový chránič
Existuje několik typů ochrany matrace. Může se jednat o vrchní matrace (matracové toppery), textilní chrániče matrací nebo také speciální nepropustné chrániče na matrace.
Vrchní matrace (matracový top) je další vrstvou matrace, která má zpravidla výšku 4-5 cm a jádro této matrace je tvořeno molitanem, podobně jako u klasické matrace. Vrchní matrace plní hned několik užitečných funkcí: minimalizuje proležení samotné matrace, dokáže pozměnit pocit měkké nebo tvrdé matrace díky odlišně zvolenému materiálu, zabraňuje prostupu nežádoucích látek (potu, nečistot,..) přímo do jádra matrace.
Matracové chrániče díky jejich tenkému provedení elegantně ochrání vaši matraci. Matracový chránič se jednoduše přichytí k matraci pomocí všitých gumiček po jeho stranách, nebo může být pomocí zipového spojení připnutý k vrchní straně matrace. Chránič má několik výhod a to: bývá zpravidla jednoduše pratelný, celý chránič velmi lehce z matrace sejmete, nabízí také nepropustné provedení proti nechtěnému úniku tekutin do matrace.
Nepropustná prostěradla se můžou hodit v případě, kdy potřebujete zabránit nechtěnému proniknutí tekutin do matrace. Tato prostěradla se speciálním nepropustným zátěrem se vyrábějí v různých provedeních, rozměrech i výšce tak, aby byla vhodná pro jakoukoliv matraci.